вівторок, 4 лютого 2020 р.

"Я у світі"



Тема уроку. Конституція України, Декларація прав дитини, конвенція ООН про права дитини
Мета: ознайомити учнів з міжнародними стандартами прав дитини: Декларацією прав дитини, Конвенцією ООН про права дитини, продовжити формування правових знань школярів, виховання громадянських рис і переконань, дотримання законів України
Обладнання: Конституція України,  плакат із переліком правових документів.

Хід уроку
І. Організаційна частина
Нумо, діти, підведіться,
Один одному всміхніться.
Чули, вже дзвенів дзвінок –
Починаємо урок.
II. Повідомлення теми і мети уроку
   Сьогодні ми з вами поговоримо Конституцію України, Декларацію прав дитини, Конвенцію ООН про права дитини

III. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
   Робота над правовими документами
Довгі роки найрозумніші і найдобріші люди боролися за дітей самотужки, і, нарешті, у 1924 році вони вперше зібралися в місті Женеві, де прийняли перший документ про потреби дітей - Декларацію прав дитини.
Словничок:
Декларація - офіційне проголошення основних принципів, а також документ, в якому вони викладені.
Упродовж XX ст. було прийнято ряд документів, спрямованих на захист дітей, дитинства;
ООН - міжнародна організація, до якої входить більше ніж 150 країн світу; утворена в 1945 році.
Це організація, яка приймає міжнародні закони за згодою держав і намагається контролювати їх дотримання, стежити за безпекою у світі і не допускати війни.
Подивіться уважно, скільки правових документів було прийнято, щоб виробити та вдосконалити права дитини.
1924 р. - перша Декларація прав дитини
1959 р. - Декларація прав дитини
1982 р. - Конвенція ООН про права дитини.
Зазначимо, що права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих державах, які підписали цю Конвенцію і зобов'язалися її виконувати. Нажаль, сьогодні є країни, в яких права дитини порушуються.
Наша ж держава прагне, щоб у її юних громадян було щасливе дитинство. У 1991 році Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини та зобов'язалася її виконувати:
1991 р. - Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини і зобов'язалася її виконувати
1991 р. - прийнято Закон України про освіту
1996 р. - прийнято Конституцію України
2001 р. - прийнято Закон України «про охорону дитинства».
Ці документи поміщені у нашому правовому куточку.
Наша держава дбає про дітей, але і в нашій країні є випадки, коли порушуються права дитини. Є ще багато проблем і, можливо, частину їх зможете вирішити ви, коли станете дорослими. Ви ще дуже юні, але повинні знати й розуміти проголошені в Конвенції права, брати активну участь у їх втіленні в життя.
3. Гра «Веселий м'ячик»
Ти котись веселий м'ячик,
Швидше, швидше по руках.
У кого лишився м'ячик,
Той розказує права.
4. Пошта казкових героїв
На адресу нашого класу прийшли якісь незвичні листи. З вашого дозволу я відкрию один, і ми разом дізнаємось, від кого він.
«Я Зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та прийшла коза рогата, і нема у мене хати. Ой, хутчіш допоможіть, мої права ви підкажіть».
·         З якої казки цей лист? («Коза-дереза».)
·         Чиї та які права були порушені? (Право на родинну оселю.)
·         Знайдіть їх і прочитайте в Конвенції про права дитини.
Але ж листів так багато, спробуйте розібратися з ними в групах, а потім представники кожної групи повідомлять нам свої висновки. (Кожна група отримує лист, обговорює його та звітує за узгодженою схемою.)
Для листів узято сюжети з казок:
·         «Коза-дереза»
·         «Колосок»
·         «Івасик-Телесик»
·         «Пригоди Буратіно»
·         «Попелюшка»
·         «Вовк і семеро козенят»
·         «Гидке каченя».
Пошта казкових героїв. Робота в групах
- Діти, поки ви відпочивали на адресу вашого класу прийшли якісь незвичайні телеграми.
   Прошу вас розібратися, що це за телеграми. Від кого вони?
Телеграма 1.  Вельмишановні діти! Допоможіть!
                        Вовк хоче з'їсти моїх козенят! 
              (Кізонька – мати, «Вовк і 7 козенят», - право на життя)
Телеграма 2.  Мудрим школярам! Рятуйте!
                        П'єро та Мальвіну ображає Карабас  Барабас.
     ( Буратіно. «Золотий ключик», - жорстоке ставлення, насильство)
Телеграма 3.  Я зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та  
                         прийшла коза рогата, і нема у мене хати.
                        Ой, хутчіш допоможіть, мої права ви розкажіть.
              ( «Коза-дереза», право на родинну оселю)
Телеграма 4.    Роботи багато!
                          Не встигну ніяк!
                          Та й що одягну я!
                          Це ж свято! Це бал!
                          А, може, мені допоможете ви
                          Так хочу сьогодні на бал я піти.
   ( «Попелюшка», - на відпочинок, на дозвілля, на свободу і особисте життя, на свободу думки і слова, на володіння і користування своєю власністю)
   Телеграма 5. « В бочку з сином посадили
                             Засмолили, покотили.
                             Та й пустили в океан –
                             Мов велів так цар Салтан».
(Королева, А. С. Пушкін «Казка про царя Салтана», - право на життя.)                                                                     
Телеграма 6.      Діти! Прошу у вас я допомоги! Як бути?
                            Що робити? Не всилі я уже терпіть.
                            Гидким мене всі називають, всі ображають
                            та щипають.
               («Гидке-каченя», - право на гідність, повагу.)
Телеграма 7.      Благаю у вас я допомоги! Сиджу на дереві старому. А зла
                            Змія Яга його вже майже догриза. Як не поможите мені,
                             мене засмажать у печі.
                («Івасик-Телесик»,- право на життя.)
Телеграма 8.      Любі друзі! Поможіть!
                            Дід з бабою спалили моє гніздечко!
                             Як мені бути?
           ( «Кривенька-качечка», - право на особисті печі, на життя)
-         Діти, а в яких ще казках були порушені права казкових героїв?

IV. Підсумок уроку
·         Отже, яка тема нашого уроку?
·         В якому документі зафіксовано основні принципи прав дитини?
·         В якому році наша держава підписала Конвенцію про права дитини?
·         Який важливий закон прийняла Україна у 2001 році?
·         Які права дитини ви запам'ятали?
Отже, ми переконалися, що знати свої права дуже важливо. Цьому нас навчає і вірш Ірини Жиленко:
Дитя моє, права дитини
ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
напевне знати в наші дні:
коли з тобою справедливо
вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять
Порадь і друзям почитать.
Хай прочитають тато й мама
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою,
поганим вчинком не зганьби
ти роду власного ніколи
Люби свою сім'ю і школу,
Свою Україну люби!
Словничок:
(для учнів)
Декларація - офіційне проголошення основних принципів, а також документ, в якому вони викладені.
ООН - міжнародна організація, до якої входить більше ніж 150 країн світу; утворена в 1945 році.
Це організація, яка приймає міжнародні закони за згодою держав і намагається контролювати їх дотримання, стежити за безпекою у світі і не допускати війни.
1991 році Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини та зобов'язалася її виконувати:
1991 р. - Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини і зобов'язалася її виконувати
1991 р. - прийнято Закон України про освіту
1996 р. - прийнято Конституцію України
2001 р. - прийнято Закон України «про охорону дитинства».

          Кожна країна, кожна держава має свої Основні закони. Основним Законом нашої держави є Конституція України.




Тема: Громадяни  України . Права і обов’язки громадян.
Мета: познайомити учнів з поняттями : «громадянин», «права громадян», «обов’язки школярів»; вчити застосовувати права та обов’язки в повсякденному житті;
формувати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України, в доступній ігровій формі ознайомити з поняттями « право дитини» згідно з Конвенцією ООН і Конституцією України;
розвивати культуру мовлення; вміння аналізувати; розвивати творчі здібності дітей;
виховувати любов до Батьківщини; правову грамотність; повагу до людей и до себе, почуття гідності, відчуття своєї  національної приналежності, розуміння того, що людина живе в багатовимірному світі й повинна вміти користуватися своїми правами.
Тип уроку : урок – гра, відкриття нових знань.
Обладнання: презентація, мультимедійне  обладнання.
                                            Хід уроку
І. Організація класу.
Реклама уроку

Дитя моє! Права  дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевне знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять,
Порадь і друзям прочитати,
Хай прочитають тато й мама -
Закони всі повинні знать!
 ІІ. Актуалізація знань учнів.
Цих загадок рівно сім, 
Пропонуємо усім: 
Їх сумлінно розгадати 
Та у стовпчик записати. 
З перших літер скласти слово, 
Якщо впорались - чудово!

1. Коли все у тебе гарно, 
Коли день пройшов не марно, 
Наче квітка розквітаєш, 
На обличчі її маєш. 
Посміхаються вуста. 
Що це? Відповідь проста.

2. В ньому сторінок багато, 
Там і будні, там і свята. 
Він події позначає, 
Історичні дати знає, 
Та рахує залюбки 
Тижні, місяці, роки.

3. Ось стоїть біленька хата – 
Там твої матуся й тато, 
Твої сестри та брати 
І, звичайно, там є ти. 
Ще бабусі, дідусі, 
Зібралися геть усі! 
Бути в кожного повинна 
Дружня та міцна _ _ _ _ _ _!

4. Рідну мову я вивчаю, 
З літер вже слова складаю. 
Помічниця ось моя – 
Букви в ній від А до Я 
Стали лагідно в рядки. 
Що це, знають малюки?

5. І вареники в сметані, 
І крученики духмяні, 
Сало, терте з часником, 
Борщ червоний з буряком. 
Одним словом як назвати, 
Щоб гостей почастувати?

6. Вони смачненькі та чорненькі, 
У ґрунт попали навесні, 
Тепер із них у полі зріють 
Яскраві соняхи рясні. 
А згодом буде і олія 
Прозора, жовта, запашна. 
Їх можна з друзями лузати. 
Про що ця загадка, хто зна?

7. Цей фахівець нам розказав 
Про долі націй та держав, 
Де наші пращури жили, 
Які в них звичаї були? 
Які одежа, посуд, хата, 
Та ще цікавого багато. 
Розкопки буде він вести, 
Щоб нам минуле довести.
Відповіді на 7 загадок: 

У смішка 

К алендар 

Р одина 

А бетка 

Ї жа 

Н асіння 

А рхеолог


ІІІ. Перевір себе (самостійна робота на листочках)
Перевірка домашнього завдання
Запам’ятай!
У державі  має панувати мир і турбота  про кожного члена суспільства.
У колективі – взаєморозуміння, взаємопідтримка.
У сім ї  - любов, повага, турбота про кожного.
ІVМотивація навчальної діяльності (на дошці)
-                     Що для кожного із вас означає слово « Україна»?
Вікторина «Знавці нашої культури»
1. Кольори нашого державного прапора ( жовтий і синій)
2. Розкажіть перші стрічки національного Гімну (…)
3. Старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями(коляда)
4. Кущ оспіваний з українських народних піснях, символ дівочої вроди( калина)
5. Дерево – символ, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат ( тополя)
6. Чим прикрашають голову українські дівчата (вінок)
7. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя та долю, відряджаючи у далеку дорогу ( рушник)
VПовідомлення теми і мети уроку
-                     Діти, ви вже здогадалися, що сьогодні у нас урок - гра.
Присвячується  він вивченню таких  понять, як  « громадянин»,
«права та обов’язки громадян», « права дитини».
VІ. Вивчення  нового .
1.Бесіда.
- Скажіть, громадянами  якої країни ми є?
- Наша Держава надає нам права. Хто з вас знає, як називається документ, в якому прописані наші права?  ( Конституція України).
- Слово « конституція» в перекладі з латинської означає « встановлення».

Україна – велика незалежна держава в Європі. Дуже багато країн у світі, багато різних народів живе на нашій планеті Земля! А серед них – українці.
2 .   Розповідь вчителя.
Як громадяни України ми маємо права, які нам гарантовані Конституцією України.
Групова робота по картках на партах
·                   Кожна людина має право на життя.
·                   Кожен громадянин має право на вільну працю. Кожен може обирати труд, який йому до вподоби. Примусова праця заборонена.
·                   Кожен громадянин має право на освіту. В залежності від віку він може відвідувати дитячий садок,  школу, коледж чи університет.
·                   Кожен громадянин має право отримати медичну допомогу.
·                   Громадяни України мають право на відпочинок.
У вас, дітлахів, теж є права, згідно Конвенції ООН про права дитини у світі.
Декларація – це просто оголошення всіх прав.
Декларація - це об’ява уряду, а Женевською її назвали по місцю прийняття.
Це був перший документ  про захист дітей. Пізніше складалися  нові декларації.
 Прийнята у 1959 році, зазначає, що дитина потребує охорони й піклування.
Уряди різних держав зробили висновки про те,що
·                   Діти - незахищена , безправна частина населення.
·                   Їх можуть образити дорослі.
·                   В деяких держав діти не можуть отримати освіту.
Почали розробляти Конвенцію про права дітей.
Вона вступила в дію у 1990р.
Основні вимоги Конвенції: виживання, розвиток, активна участь у житті суспільства, захист прав дитини.
Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах,
І людина – змалку вільна,
Наче в небі сильний птах…
Знайте ж : змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто у всьому світі
Їх не сміє ображать!
VIІ. Фізкульт. хвилинка
Розповідь вчителя.
Однак, не все залежить від батьків. Ви відповідальні за свої вчинки самі. Сьогодні ми розмовляємо не тільки про права, але й про обов’язки, т.к. обов’язків без  прав не буває. Як ви гадаєте, що таке обов’язок?
Обов’язок – це те, що входить до кола обов’язкових дій, вчинків людини згідно закону, вимогам суспільства, бажаннями самої людини.
Кожна людина повинна бути чесною, допомагати іншим, нікого не ображати. Обов’язки бувають різні: в школі,на вулиці, на природі, в суспільних місцях. У вас є домашні обов’язки, шкільні.
VIІI. Закріплення і узагальнення вивченого матеріалу
1.                Опрацювання матеріалу підручника самостійно
2.                Поняття «громадянин» та «патріот»
Отже:
громадянин – це особа, що належить до постійного населення якої – небудь держави, користується її правами і виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави.

 – патріот – це той, хто любить свою Батьківщину, відданий своєму народові, готовий для них на жертви й подвиги.

Минувшина:
Т. Шевченко. Сам поет — великий патріот України, і всі його твори — знак любові до свого краю.
П. Куліш. У романі "Чорна рада" дещо ідеалізовано зображено героїчне минуле Запорізької Січі на противагу теперішньому для письменника стану України. Роман передає велич історичного минулого і надихає пишатися Батьківщиною. 
О. Довженко, О. Довженко був патріотом, щиру любов до своєї землі передав у повісті "Зачарована Десна", у якій з гумором і теплотою розповів про радних людей, їхні звички, забобони, риси характеру. Усе це — розповідь про свою землю і народ, який письменник любив. 
Сьогодення:
Дмитро Махов з Прикарпаття, якому лише 18 років, мало не загинув у важкому бою, але не відступив і врятував всю роту.Сам при цьому отримав важке поранення. За це його нагородили орденом «За мужність».
Трагедія під час виконання спецоперації АТО в Луганській області передчасно забрала життя сина України, мужнього героя, гарного друга та просто справжнього чоловіка – старшого сержанта Василишина Андрія.
Володимиру Доносу 42 роки. У мирний час він викладав фізкультуру в школі. Був мобілізований солдатом-санітаром у 42-й батальйон. Санітар з Полтавської обл. отримав наскрізне поранення ноги. Зараз боєць у Київському військовому госпіталі.
І таких імен дуже багато.
Патріот із грецької означає «земляк», «співвітчизник», «людина, яка любить свою Батьківщину». Майдан та Революція Гідності потрясли не тільки Україну, а й увесь світ
патріотизм – це любов до Батьківщини, до свого народу.
Ми – Українці! Це звучить гордо. Нам пощастило народитися на мальовничій, щедрій та багатій землі.
3.                Гра "Компліменти"
4.                Гра «Подорож до казки»
Зараз  ми здійснимо подорож по казкам.
Визначити, які права були порушені.

VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Права треба знати,
Щоб  вміти себе захищати,
В біду не потрапляти
Та закони країни знати.
З кожним роком, з кожним днем
Ми міцнієм і ростем.
Ми права людини знаєм,
Бо постійно їх вивчаєм.
-                     Сьогодні ви узнали лише про деякі права і обов’язки. В подальшому ми будемо говорити про інші права і обов’язки.

ІXДомашнє завдання:підготувати повідомлення про патріота України (за власним вибором)

          Перегляд мультфільму,який навчає дітей бути добрими!